Kalkulator energetyczny budynku

Kalkulator energetyczny budynku jest narzędziem umożliwiającym sprawdzenie kosztów eksploatacyjnych planowanego budynku – domu jednorodzinnego. Kalkulator energetyczny jest również wstanie podpowiedzieć jakie popełniamy ale jakie możemy popełnić błędy w konstrukcji budynku, które wpłyną na bezpośredni  wzrost kosztów ogrzewania.

Rozwiązanie zostało przygotowane i udostępnione w ramach serwisu Oszczędny Dom, który powstał dzięki dofinansowaniu Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To już kolejne rozwiązanie, które pomoże każdemu inwestorowi odpowiednio przygotować się do energooszczędnej inwestycji.

Jak działa kalkulator energetyczny?

Na samym początku przed rozpoczęciem wprowadzania danych mam ekran ze szczegółową informacją na temat założeń kalkulatora. Jak widać po wybraniu opcji domu jednorodzinnego dostajemy informację na temat możliwości narzędzia. Najciekawszym z punktu widzenie inwestora i przyszłego inwestora może być funkajcja: „Wpływ prawidłowego wykonania elementów na wysokość ponoszonych opłat”.

kalkulator energetyczny

Kolejnym krokiem jest określenie dokładnych „wymiarów” domu. Zakładam, że kalkulator energetyczny musi „znać” dokładne wymiary budynku aby przedstawić rzeczowe wyliczenia.

kalkulator energetyczny

Na ekranie 3 konieczne jest już określenie wielu kluczowych parametrów, które mogą być dość trudne dla osoby rozpoczynającej budowlę. Jednak osoby które dokonują wyboru projektu, są wstanie bez trudu określić kluczowe parametry takie jak: współczynniki przenikania ciepła (U) poszczególnych ścian, orientację geograficzną budynku na działce, rodzaj paliwa i źródło wytwarzania ciepła, materiały użyte do budowy domu.

W ofekcie określenia tych parametrów otrzymujemy widoczny poniżej ekran przedstawiający kluczowe wyliczenia dotyczące: zużycia energii, kosztów ogrzewania, efektu ekologicznego dla środowiska i efektów zdrowotnych dla mieszkańców domu.

kalkulator energetyczny

Wartościowym dodatkiem jest spora biblioteka informacyjna dotycząca prac budowlanych. Umieszczone w kalkulatorze przekroje budynku, szczegółowe opisy pozwolą na edukację każdego inwestora stawiającego sobie za cel budowę domu energooszczędnego. Powyższy ekran dodatkowo, daje możliwość zaobserwowania jaki wpływ na wynik finalny będzie miało np. zła izolacja cieplna fundamentu.

kalkulator energetyczny

Podsumowując: kalkulator energetyczny to bardzo użyteczne  rozwiązanie. Zostało przez autorów rozwiązania opakowane w cały zestawem użytecznych informacji. Siłą rozwiązania jest też świetna możliwość przejrzenia wielu przekrojów 3D (trój wymiarowych) elementów konstrukcyjnych budynku. Osoby bez fachowej wiedzy budowlanej będą wstanie dokładniej poznać zakamarki i wymagania domów energooszczędnych.

kalkulator energetyczny

 

Post Author: Tomek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *